Metoda RUŠ PDF
Napsal uživatel Martin Maňaska   
Sobota, 07 Listopad 2009 13:55
kapka-na-listuAktualizace 22.5. 2018
Přestože doposavad techniku RUŠ občas využívám (v kombinaci s dalšími metodami), již nejsem sto ji doporučit kvůli jejímu tvůrci, Karlovi Nejedlému. Bohužel se z metody stala spíše jakási sekta se svým samozvaným vůdcem. Již několik let se terapiemi nezabývám, přesto mezi nimi mám své přátele a tak se ke mně dostávají "novinky". Co mne přimnělo k sepsání této aktualizace je dopis, který mi přišel a který mne vyzývá k tomu, abych přestal na svých stránkách používat slova "metoda RUŠ", protože se prý jedná o ocranou známku a pokud ji chci používat, musím platit desítky tisíc za účast v klubu vyvolených, které Karel ždímá. Přes zjevné nepochopení toho, k čemu ochraná známka slouží, je zde nejlépe vidět, kam se celá metoda posunula. Vše musí být dle Karla, který má patent na pravdu. kdo s ním nesouhlasí je vyškrtut. Před Karlem Nejedlým vás proto varuji a pokud budete chtít jeho metodu využít, najděte si radši terapeuta, kterému důvěřujete. Jedná se o můj osobní pohled na věc, nejsem přítelem hledání samozvaných mistrů, kterým budete zobat z ruky, protože ví všechno nejlépe. Mistr vás má jen popostrčit a nechat vás, ať najdete vlastní cestu.
Metoda RUŠ je jednoduchá a rychlá metoda. Vychází z regresní techniky, ale jde na to přímější cestou, přijímáním a řešením negací (problémů), které pociťujete a řešení jednotlivých situací nechává až na závěr (pokud je to pak ještě potřeba). Součástí metody jsou i další známé pomocné techniky, převzaté oz jiných metod, poupravené pro potřeby terapie. Tato metoda pracuje především se současným životem, protože většina potíží souvisí či se odráží v dětství či vztazích. 

Jak metoda vznikla?

Metodu vytvořil Karel Nejedlý, který spojil více známých technik dohromady v systém, který nazval metoda RUŠ. Všechno tu už ale bylo a v současnosti se z metody RUŠ stal spíše sektářský kroužek s velitelem Karlem Nejedlým, který už nerespektuje jedinečné potřeby každého člověka, ale jde na to sebeprosazující cestou modlářství.  A to je opravdu škoda.

ocean

 

Komentáře a dotazy k produktu 

 
0 # RE: Metoda RUŠandrea 2011-03-20 18:35
Dobry den, len pred par dnami som sa dozvedela o existencii metody RUŠ. Jej zakladne principy ma velmi zaujali, mam vsak par otaznikov.
Moja prva otazka: ked behom 3-4hodin zazracne "zmizne" "vygumuje sa" kazdy problem co dusa mozno aj tisice rokov vrstvila, nesposobi to cloveku prilisny sok? A je vobec mozne trvalo prepisat bloky ktore vznikali mozno aj cele veky a viaze sa k nim x silnych emocii, mnohe velmi hlboke a destruktivne, behom tak kratkeho casu bez toho, aby to danemu cloveku nesposobilo nejaku byt nie hned citelnu ujmu?

Metoda ponuka vyriesenie akychkolvek problemov psychickych ci fyzickych, rovnako v casovom horizonte cca 4hodiny. Pri niektorych zavaznejsich problemoch trva tyzdne, mesiace, a niekedy aj roky, kym sa dotycni pomocou psychoterapie alebo inych technik dokaze postupne dostat k jadru problemu, pomenovat veci pravymi pojmami, jednotlive problemove zazitky a ich emocionalny naboj si uvedomit, spracovat, pochopit, a prijat, a na zaklade toho aj vnutorne rast.
Vychadzajuc z predpokladu, ze vsetko negativne si dusa vopred vybrala aby nieco pochopila a nieco sa naucila, ked sa behom 4hodin vsetko toto v cloveku "vycisti akoby sa nikdy ani nestalo", neminie sa to ucinku ?
..vsetko v prirode ma svoj prirodzeny cas rastu a dozrievania, /rocne obdobia, cas narodenia cloveka,..preto mam trochu despekt pred vsetkym rychlokvasenym..
Tesim sa na vasu odpoved, Pekny den :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
-1 # RE: RE: Metoda RUŠMartin Maňaska 2011-03-20 21:33
Dobrý den, Andreo.

Během 4 hodin se určitě nevygumují všechny problémy a traumata duše, které jste si předtím vytvářela tisíce let. Za tu dobu se stěží zvládne zpracovat současný život, pokud jste ho neměla příliš zapeklitý. Ono ani nejde o vyřešení všeho. Spíše jde o to naučit se změnit vnímaní jednotlivých situací.

Vše co se nám děje, je vždy k něčemu dobré, prospěšné. Vždy nás to něco může naučit. Přesně jak píšete. A přesně tak k tomu přistupuji. Mým cílem při terapii nebude vás spasit, ale dovést vás k pochopení a k nalezení receptu na "šťastný život". Jakkoliv to zní pouťově, tak šťastný život člověk dostane tehdy, když se smíří se skutečností a začne jí milovat. Jenom láska je ta proměňující síla, která může opravdu něco změnit.

Je velmi individuální, jak rychle to dokážeme. Metoda RUŠ je pro toto velmi dobrým nástrojem, někdy to může vypadat opravdu jako zázrak, co vše se dá během poměrně krátké doby změnit v pohledu na svět a prožívání situací, ale jak sama poznamenáváte, vše má svůj čas a místo. Ani si nemyslím, že bychom měli vše vyřešit hned najednou. Ostatně co bychom pak tady vlastně dělali. To cesta je ten cíl a prožíváním se učíme.

Hodně záleží také na tom, v jaké jste vy sama fázi. Někdo není připraven na to, změnit kompletně svůj život a někdo už je naopak připraven pochopit svou roli a především přijmout celou zodpovědnost za své činy a vypořádat se se svými stíny. A i to stojí trochu práce a času navíc.

Metodou přijímání, což je vlastně jen obdoba opakovaného prožívání z regrese, smažete traumata, ale události zůstanou. Trauma je jen způsob, jak danou událost prožíváte a co si z ní odnášíte. Vytvoří ve vás blok, který je potřeba dříve či později nějak odblokovat. A tím se podívat na celou událost novým pohledem. A pokud možno i pochopit její význam.

Snad jsem vám trochu pomohl k pochopení :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # RE: RE: RE: Metoda RUŠandrea 2011-03-21 16:25
Ano, vase dovysvetlenie zRUSilo moje pochybnosti :D, dakujem :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

anketa

Už jste někdy byli na regresi či metodě RUŠ?

(177 votes)

33%
11%
38%
6%
3%
2%
7%
nahrávám